Upravljanje projektima
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16

SADRŽAJ
Uvod…………………….………………………………………………2
1. Analiza osetljivosti……………………………………………………..4
1.1. Statička analiza osetljivosti…………………………………….….4
1.2.
Dinamička analiza osetljivosti……………………………………..5
2. Drvo odlučivanja………………………………………………………..7 3. Metode simulacije scenarija…………………………………………..9 3.1. „Monte Carlo“ simulacija…………………………………………..9 4. Upravljanje rizikom u projektu………………………………………11 5. Zaključak………………………………………………………………12
6. Literatura………………………………………………………………13
7. Dodatak………………………………………………………………..14
Beograd, mart 2009.
UPRAVLJANJE PROJEKTIMA
Uvod
2
Seminarski rad
3
UPRAVLJANJE PROJEKTIMA
1. Analiza osetljivosti
Po pravilu, analiza osetljivosti odnosi se na promenu prodajne cene proizvoda i cena najznačajnijih inputa. Do promene cena inputa i prodajne cene može doći zbog: loše ekonomske situcije i štrajkova, fluktuiranja deviznog kursa i različite stope inflacije i sl. Kao i ukupna finansijska ocena, i ocena finansijske osetljivosti projekta se priprema u statičnoj i dinamičnoj varijanti a time se nastavlja logika upravljanja investicijama kroz sveobuhvatne analize. Treba napomentui da se ova oblast uvrštava u menadžment rizika ondnosno upravljanje rizikom u investicijama (projektima) a o tome će ovde biti više reči kasnije. 1.1. Statička analiza osetljivosti Osnova za ovu ocenu projekta, koristi se metod praga rentabilnosti koji operiše podacima iz posmatrane godine trajanja projekta. Statička analiza osetljivosti se svodi na analizu prelomne tačke rentabilnosti, tj. na od
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
5
UPRAVLJANJE PROJEKTIMA
Suština izrade analize osetljivosti projekta se svodi na menjanje ovih varijabli u određenom stepenu (sukcesivno: za 5%, 10%, 15% itd.) i računanje respektivnih vrednosti neto sadašnje vrednosti i interne stope prinosa. Ova računska operacija je kako se već može pretpostaviti relativno složena i predstavljala bi veliki problem da se obavlja "manuelno". Upotrebom računara i odgovarajućeg softvera, ovu operaciju obavlja računar, a konsultantu ostaje samo da načini analizu dobijenih rezultata i da ih u studiji komentarišete na odgovarajući način. Najprihvatljivije je da se na kraju izradi zbirna ocena, na osnovu oba principa sagledavanja i kvantitativnog pristupa senzitivne ocene jednog projekta. Parametri koji su ključni u metologiji jer se prate njihove promene su: dinamika izgradnje ili postavljanja projekta, visina investicija odnosno količina ulaganja, vreme potrebno za probnu proizvodnju, prodajne cene na tržištu, obim proizodnje – obim prodaje, iznosi troškova repromaterijla i energice.
6
Seminarski rad
2. Drvo odlučivanja (Decision tree)
Drvo odlučivanja predstavlja tehnicki postupak za donošenje investicionih odluka u uslovima rizika i neizvesnosti. Drvo odlučivanja bitno olakšava donošenje investicionih odluka zato što se vrši račvanje posledica odluke. Primenom ove tehnike vrši se određivanje neto novčanih tokova koje bi projekat mogao da generiše polazeci od rezultata koji su ostvareni u prethodnom periodu. Korišćenjem ove tehnike pokušavamo da prikažemo razvoj buducih događaja onako kako bi se desili u budućnosti. Kod drveta odlučivanja najpre se hronološki navode odluke i neizvesnosti a zatim se vrši konstruisanje stabla tako da se prikažu mogući ishodi alternativnih odluka. Nakon toga se određuju finansijska sredstva i na kraju se vrši analiza stabla od strane menadžera preduzeća.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!